Zasada Pareto

Dodane przez | 14 stycznia, 2013 o 10:48 | 2 komentarze | Jak osiągnąć sukces w MLM

Kieruj się zasadą Pareto
Zasada Pareto jest prosta i niezwykle użyteczna – pozwala na zdecydowane zwiększenie skuteczności osobistej w dążeniu do realizacji wybranego celu i ułatwia osiąganie konkretnych efektów w pracy.
Historia zasady Pareto rozpoczęła się w 1897 roku, kiedy to włoski ekonomista i socjolog markiz Vilfredo Federico Damaso Pareto stwierdził, że 20% mieszkańców Włoch posiada 80% majątku zgromadzonego w tym państwie. Od tego momentu coraz większa liczba zjawisk ekonomicznych i gospodarczych okazywała się podlegać zasadzie 80/20.

Planuj własną aktywność
Również gdy planuje się swoją aktywność warto mieć w pamięci, że 20% naszych wysiłków przynosi 80% efektów. Oczywiście – w przybliżeniu, gdyż proporcje liczb mogą być nieco inne, ale chodzi o widoczny brak równowagi między nakładem pracy, a efektem. Aczkolwiek fakt, że 20% czynności przynosi nam aż 80% rezultatów, a 80% czynności generuje tylko 20% skutków, daje podstawy do wysnucia optymistycznego wniosku, że możemy działać sprawniej i być bardziej skuteczni.

Maksymalizuj efektywność
Obserwację Pareto z powodzeniem można wykorzystać w celu maksymalizacji własnej efektywności.
Na początek warto zorientować się, w których momentach w ciągu dnia jesteśmy najbardziej skoncentrowani, myślimy najjaśniej i mamy najwięcej energii, a potem w pełni wykorzystać właśnie te okresy. Poza tym najlepiej skupić się na korzystaniu z posiadanych umiejętności i skoncentrować się na tych działaniach, które faktycznie nam wychodzą. Znając zasadę Pareto wiemy, jak istotne jest ustalenie, co jest ważne, a co nie. Dobrym pomysłem jest dokładne przyjrzenie się tym czynnościom, które zajmują dużo czasu, ale nie przynoszą efektów. Nie powinniśmy przykładać do nich zbyt dużej wagi. Można je skrócić lub uprościć. Szybsze wykonanie działań takich jak sprzątanie czy przygotowywanie materiałów z pewnością sprawi, że będzie można skoncentrować się na tym, co wygeneruje większy zysk. Poza skracaniem i upraszczaniem wiele czynności może zostać przekazanych innym osobom lub odłożonych na później. Zasada Pareto znajduje także zastosowanie w zdobywaniu wiedzy. Jeśli chodzi o języki obce, to opanowanie 20 % słów wystarczy, aby prowadzić proste rozmowy i rozmieć nieskomplikowane teksty. Trzeba oczywiście wiedzieć, które to słowa, co można łatwo sprawdzić na stronach ludzi i instytucji pragnących zarażać innych językową pasją. Także przygotowując się do egzaminów dobrze wiedzieć, czego będą dotyczyć i jaki będzie poziom szczegółowości sprawdzanej wiedzy. Tego, które 20 % wiedzy jest konieczne do uzyskania dobrego wyniku dowiemy się analizując pytania z poprzednich lat i pytając wykładowców o zakres tematyczny i sposób formułowania pytań.

Planuj poczynania zawodowe
Zwłaszcza gdy pracujemy na własną rękę staje się widoczne, jak ważna jest efektywność. Na przykład, jeśli posiadamy mały zakład produkujący artystyczną biżuterię, to możemy cały dzień spędzić na sprzątaniu stanowiska pracy, podglądaniu poczynań konkurencji w Internecie oraz dopracowywaniu
w zasadzie już zakończonego projektu nowych kolczyków. Oczywiście to są ważne sprawy, jednak prawdopodobnie nie przełożą się na zyski. Powinniśmy raczej skupić się na tych 20% działań, które dadzą efekt, a więc na produkcji biżuterii, jej promocji i dystrybucji. Warto wyodrębnić kluczowe czynniki wpływające na sukces. Nawiązując do powyższego przykładu – właściciel firmy produkującej ozdoby powinien ustalić, jaki typ klienta kupuje najwięcej biżuterii (a będzie to zgodnie z zasadą Pareto 20% osób nabywających biżuterię) oraz jaka biżuteria sprzedaje się najlepiej (będzie to także około 20% wyrobów). Z pewnością ważna jest także obserwacja swoich poczynań w kontekście przynoszenia wymiernych efektów. Następnie wystarczy już tylko robić więcej tego, co przynosi zysk. Gdy widzimy, że z naszą skutecznością nie jest najlepiej, warto zapoznać się z zasadą Pareto oraz faktycznie zacząć się nią kierować. Z pewnością wcielając ją w życie osiągniemy większą skuteczność osobistą i zawodową.

O tym jak ważny jest rozwój osobisty przeczytasz tutaj.

2 komentarze

  1. Hosting (7 roks temu)

    Zasada pozwala ustalac priorytety oraz ulatwia organizacje czasu, przez co osiaga sie maksymalne wyniki w minimalnym czasie. Ulatwia tez organizacje pracy w grupie, zaleznie od uzytecznosci i umiejetnosci jej czlonkow.

  2. Virtual Private Server (7 roks temu)

    Warto byc swiadomym, ze taka zasada wystepuje i warto o niej pamietac podczas analizowania swojej pracy, ale zdecydowanie odradzam stosowanie jej w kazdej sytuacji zyciowej.

© 2013 Dominik Skoczek. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona stworzona przez - TUKOBI.pl - obsługa informatyczna firm
Profesjonalne rozwiązania IT