Podział kompetencji

Dodane przez | Styczeń 7, 2013 o 01:02 | 1 komentarz | Rozwój Osobisty

Istnieją cztery etapy kompetencji, przez które przechodzi każdy początkujący przedsiębiorca, co zauważalne jest szczególnie w marketingu wielopoziomowym.

Każdy z etapów wyróżnia się pod względem charakterystycznych cech i zachowań. Na czas trwania każdego z nich masz ogromny wpływ, co oznacza, że tempo rozwoju i przechodzenie etapów zależy od Ciebie oraz Twojej postawy. W trakcie całego procesu zmienia się Twoja opinia zarówno względem samego siebie, jak i ludzi, którzy Cię otaczają. Zalecam, abyś poznał etapy, które są przed Tobą, by w pełni zrozumieć proces, który Cię czeka w marketingu wielopoziomowym i wykorzysta ten czas jak najlepiej.

Nieświadoma niekompetencja
Pierwszym z nich jest nieświadoma niekompetencja, kiedy to słyszałeś, że marketing wielopoziomowy jest świetną formą na zarabianie pieniędzy i bardzo dużo osób się na tym dorobiło, 
a w dodatku możesz w nim szybko rozwinąć własne umiejętności biznesowe i interpersonalne. Wygląda to wtedy tak jakbyś usiadł po raz pierwszy za kierownicą samochodu. Jeszcze przed chwilą siedziałeś na fotelu pasażera, a cały proces prowadzenia pojazdu przebiegał tuż obok Ciebie. Obserwowałeś go i wydawał się banalnie prosty, do momentu, w którym to sam nie usiadłeś na fotelu kierowcy. Okazuje się, że nie masz pojęcia co zrobić z pedałami, dźwignią zmiany biegów i kierunkowskazami. Nie znasz też przepisów ruchu drogowego. Błądzisz po omacku przesuwając dłońmi po kierownicy i nie wiesz co zrobić by ruszyć z miejsca, a tym bardziej dokąd zmierzasz. To właśnie moment, w którym powoli przechodzisz do kolejnego etapu.

Świadoma niekompetencja
Teraz kiedy już wiesz jak trudne i skomplikowane jest prowadzenie samochodu znajdujesz się
w etapie świadomej niekompetencji. Wciąż nie potrafisz wrzucić biegu, ale przynajmniej jesteś już tego świadomy. Siedzisz za kierownicą samochodu i wiesz, że aby podróżować pewnie i bezpiecznie, tak jak pozostali użytkownicy drogi, musisz poznać zasady ruchu drogowego. Zrozumieć jak funkcjonuje samochód. Kiedy należy wcisnąć pedał gazu, a kiedy użyć hamulca. Oznacza to, że nabierając świadomości własnych braków, odczuwasz chęć poznania i pragniesz opanować wszystkie niezbędne umiejętności. Zdajesz sobie sprawę, że sukces wymaga wkładu większego zaangażowania, pracy i determinacji, dlatego prosisz o pomoc swojego lidera, który tłumaczy Ci krok po kroku w jaki sposób na drodze powinien się zachowywać dobry kierowca. To pierwszy krok, w kierunku etapu trzeciego.

Świadoma kompetencja
Poznałeś już zasady funkcjonowania samochodu oraz ruchu drogowego. Doskonale wiesz co powinieneś zrobić w danym momencie. Koncentrujesz się i skupiasz, w chwili gdy musisz zmienić biegi, wyprzedzić czy włączyć kierunkowskaz. Dojeżdżasz do świateł i kontrolujesz odległość od stojącego przed Tobą samochodu zerkając raz po raz na prędkościomierz. Jeszcze dwie sekundy, jedna i zaczynasz hamować, tak jak opisano to w podręczniku i identycznie jak pokazywał to lider. Ten sam manewr powtarzasz na kolejnych światłach i jeszcze następnych. Teraz doskonale znasz zasady jazdy i czujesz się pewny siebie, ponieważ wiesz o tym, że jesteś podręcznikowym wzorem kierowcy. Przychodzi czas na czwarty i ostatni etap.

Nieświadoma kompetencja
Nieświadoma kompetencja to moment, w którym podjeżdżając do kolejnych świateł nie patrzysz na prędkościomierz ani odległość z takim skupieniem jak wcześniej. Nie dlatego, że przestałeś się koncentrować na drodze, ale dlatego, że wykonujesz pewne procesy odruchowo i naturalnie. Wzorowe zachowania, których się nauczyłeś weszły Ci w krew i stały się nawykiem wykonywanym za każdym razem, gdy siedzisz za kierownicą. Nie musisz poświęcać wiele energii ani zaprzątać głowy myślami na tematy, które wykonujesz perfekcyjnie i skutecznie. Doświadczenie jakie nabyłeś podczas przebytej drogi sprawia, że stajesz się osobą nieświadomie kompetentną. Taki proces przechodzi każdy, kto rozpoczyna przygodę z marketingiem wielopoziomowym. Bardzo istotne jest kto jest Twoim liderem i jak nauczy Cię prowadzić, tak abyś bezpiecznie dotarł do celu, który obrałeś.

Skontaktuj się ze mną, a nauczę Cię poruszać się w świecie MLM

1 Komentarz

  1. Virtual Private Server (1 rok temu)

    Innymi slowy – nie mozna mowic o posiadaniu kompetencji bez odniesienia sie do konkretnych zachowan, ktore sa przejawem posiadania danej kompetencji badz jej braku. Przegladajac strony internetowe mozna znalezc rozne zrodla probujace defniowac, czym sa kompetencje.

© 2013 Dominik Skoczek. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona stworzona przez - TUKOBI.pl - obsługa informatyczna firm
Profesjonalne rozwiązania IT