Zaplanuj swoje cele na rok 2014

Dodane przez | 27 grudnia, 2013 o 21:58 | 1 komentarz | Bez kategorii, Blog | Tagi: , ,

Początek nowego roku często stanowi zaskoczenie. Powoli wybudzamy się z letargu i już od pierwszych dni stycznia zastanawiamy się skonsternowani, mówiąc pod nosem… „kiedy u licha ten czas zleciał? Przecież jeszcze niedawno rozpoczynał się rok 2013, a tym czasem jest już kolejny –  2014”.

Okazuje się, że jeśli nie mamy celów wówczas pod koniec roku najczęściej człowiek czuje się niezrealizowany, mając odczucie czasu uciekającego przez palce. Jednak, kiedy dążymy do pewnego celu, który jest dla nas ważny, wówczas pod koniec roku, patrząc na minionych dwanaście miesięcy, czujemy satysfakcję i samozadowolenie. Jeśli zrealizujemy założone przez siebie plany, wówczas trzymamy ster własnego życia, zmierzając wprost do obranego celu.

 

Właśnie dziś jest ten moment, w którym należy podjąć wiążącą decyzję. Właśnie teraz stoisz przed wyborem, czy rok 2014 przeżyjesz z pasją, zaangażowaniem i chęcią do działania, czy będzie to kolejny rok pozbawiony celów, podczas którego będziesz błądzić  po omacku.

Podsumowując rok 2013

goal-settingSytuację tę należy rozpatrywać w sposób indywidualny, dlatego zachęcam, abyś właśnie teraz spróbował/a podsumować 2013 rok pod względem sukcesów osobistych, a także realizacji swoich celów.  Dla niektórych z Was, miniony rok był nieudany. Z kolei dla innych, stanowił nieprzerwane pasmo sukcesów. Bez względu na to, do której grupy należysz, teraz nadszedł czas, aby zadbać o powodzenie w 2014 roku, by za dwanaście miesięcy czuć się usatysfakcjonowanym z jego przebiegu.

Uwaga! Zaplanuj swoje cele we właściwy sposób

Zdarza się, że mimo zaplanowania swoich celów, nie udaje nam się ich w pełni zrealizować. Być może dlatego, że nie wiesz, że jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób, wówczas zwiększasz swoje szanse na ich realizacje.

Aby zagwarantować sobie sukces, zaplanuj swoje cele w profesjonalny sposób. Przede wszystkim Twoje cele powinny być ujęte według akronimu SMART, pochodzącego z angielskiego:

  • Specific – dokładny, konkretny, co oznacza, że cele powinny być sprecyzowane. Jeśli Twoim celem jest posiadanie nowego auta, określ jego markę, kolor, wygląd, wnętrze, tapicerkę oraz jak największą ilość szczegółów z nim związanych.
  • Measurable – mierzalny, co oznacza, że na końcu musisz potrafić stwierdzić, czy udało się go zrealizować czy nie. Dla przykładu, jeśli celem jest bycie bogatym, wówczas jest on niemierzalny, ponieważ bogactwo to pojęcie względne. Aby sprecyzować cel i nadać mu mierzalność, możesz zapisać go jako „30 grudnia 2014 roku mam na koncie 100 000 zł.”
  • Active – aktywny, co oznacza, że obrany cel powinien wynikać z pewnego działania i motywować nas do aktywności. Jeśli celem jest zmniejszenie wagi poprzez spalenie tkanki tłuszczowej, wówczas powinien on zostać osiągnięty w wyniku podjęcia konkretnych działań, w tym wypadku ćwiczeń.
  • Realistic – realny, a więc taki, który jest możliwy do osiągnięcia. Jeśli masz powyżej 30 roku życia, raczej nie zostaniesz już najlepszym piłkarzem świata. Możesz jednak zdobyć najwyższy szczyt świata.
  • Time oriented – zorientowany w czasie, co oznacza, że cel powinien mieć określoną datę realizacji. Jeśli zamierzasz zwiększyć swoje dochody do 10 000 zł miesięcznie, należy określić dokładną datę, od kiedy. Wówczas należy zapisać swój cel w formie dokonanej, a więc „od 30 maja 2014 zarabiam co najmniej 10 000 zł miesięcznie”.

Dlaczego to takie ważne?

target-croppedPrzede wszystkim dlatego, że jasne wyznaczenie celów wymusza skupienie Twojej uwagi na rozpoczęciu działania, które będzie zmierzało do realizacji obranego celu. Stanowi to świetną metodę na ograniczenie marnowania czasu i energii na błahostki. Co więcej wyznaczanie celów w istotny sposób wpływa na wewnętrzną motywację i zachowanie. Wynikiem obrania trudnych celów będzie wyższe zaangażowanie i poświęcenie względem zadania, a także ma wpływ na poziom satysfakcji z jego realizacji.

 Pamiętaj, że to od Ciebie zależy jak wygląda Twoje życie

To od Ciebie zależy jak wygląda Twoje życie. Pamiętaj, że nikomu nie zależy na Tobie tak bardzo, jak Tobie samemu. Twoje cele, to prywatna i indywidualna sprawa, dlatego zapisz w nich to, co uważasz za najistotniejsze, co stanowi największą wartość w Twoim życiu. Zapisz swoje cele na cały rok  jeszcze dzisiaj, a następnie przystąp do ich realizacji.

Jeśli spodobał Ci się dzisiejszy artykuł lub w jakikolwiek sposób pomógł w ustaleniu własnych celów, napisz o tym w komentarzu.

Życzę powodzenia i realizacji każdego, nawet najmniejszego celu obranego przez Ciebie na 2014 rok.

Dominik Skoczek

1 Komentarz

  1. Na trasie Zimowego Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów | Dominik Skoczek - www.dominikskoczek.pl - Charyzmatyczny Lider MLM (10 roks temu)

    […] osobistych celów związanych ze sportem (o tym jak ważne są cele przeczytasz we wpisie Zaplanuj swoje cele na 2014 rok). Dzięki temu, podczas codziennego treningu, mam świadomość, że dokądś zmierzam. W tym […]

© 2013 Dominik Skoczek. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona stworzona przez - TUKOBI.pl - obsługa informatyczna firm
Profesjonalne rozwiązania IT